Zajímavé. Výstavu počítačů z doby normalizace ještě stihnete

5. 2. 2013

Už jen do 17. února mohou návštěvníci v konírně jičínského zámku shlédnout výstavu „Enter“ o výpočetní technice z období sedmdesátých a osmdesátých let.

Na závěr výstavy byly vylosováni výherci ankety, která mapovala první zkušenosti návštěvníků s počítači v době, kdy ještě nebyly součástí každodenního života.

Ve výstavě je nejen řada dobových počítačů, ale také ukázky z normalizačních filmů, ve kterých se počítač objevoval. Zároveň si návštěvníci mohou na vlastní kůži vyzkoušet programování v jazyku BASIC anebo si zahrát počítačové hry.

Podle organizátorů se výstava setkává s ohlasem. „Zřejmě rekordní dobu strávenou na výstavě jsme zaznamenali u jednoho pána, který na výstavě pobyl celých pět hodin,“ přibližuje vedoucí průvodců Jana Kořínková. Podle ředitele muzea Michala Babíka je návštěvnost výstavy zhruba v těch intencích, kterou očekával: „Do konce roku 2012 na výstavu zavítalo asi sedm stovek návštěvníků, přičemž se dá vysledovat, že někteří za ní přijeli i z větší dálky.“
V rámci výstavy uspořádalo jičínské muzeum anketu, ve které se např. ptalo, kdy návštěvníci napsali svou první e-mailovou zprávu anebo kdy se poprvé jako uživatelé setkali s počítačem.

Výsledky této ankety jsou právě v muzeu zpracovávány, protože odpovědi návštěvníků jsou jedinečným zdrojem, kde je popsáno vnímání dobové počítačové techniky z dnešního pohledu. Pro zajímavost uveďme některé z odpovědí:
„Při koupi prvního počítače jsme museli prodat piáno.“
„Při vstupu do počítačové učebny jsme se museli přezouvat do bílých pantoflí a bílých plášťů.
Zároveň jsme museli zatáhnout závěsy, aby se počítače nepřehřály.“
„Když jsme kolem roku 1990 s kamarádem nahrávali hry z kazet, nechali jsme předtím proběhnout po počítači morče, které nám mělo přinést štěstí – jinak by se hra nenahrála“.

Ze všech odpovědí bylo vylosováno 10 výherců, kteří získají věcné ceny od sponzorů, kterými jsou Nadační fond AVAST a dále jičínské firmy MICROROSC a CIS. Hlavní cenu, kterou je tablet získala paní Milena Ziklová z Prahy. Výstava „Enter“ bude otevřená do 17. února denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin v galerii Regionálního muzea a galerie v Jičíně. www.muzeumhry.cz .

Kontakt pro další informace: PhDr. Michal Babík, babik@muzeumhry.cz, +420 731 240 556 – ředitel RMaG, MgA. Alena Anna Kyselo, kyselo@muzeumhry.cz, tel. +420 493 532 204- mluvčí RMaG
 

TOPlist