Výstava Udělej si sám podruhé v zámecké galerii. Tip na výlet

15. 6. 2015

Po čtyřech letech se představí v prostorách jičínské galerie další výstava o kutilství před rokem 1989. Netradiční výstava, kterou byste asi v zámeckých prostorách spíše nehledali, se stane zároveň poctou nedávno zesnulému Přemku Podlahovi. Inspirací budou jak důmyslné vychytávky z jeho sbírky, tak i další předměty vyrobené často doma na koleni, a to i od jičínských kutilů.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 18. června 2015 od 16:30 hodin v zámecké galerii. Úvodní slovo pronese kurátor výstavy PhDr. Michal Babík a řada hostů, včetně manželky Přemka Podlahy Kateřiny Kalendové. Zpěvem a hudbou doprovodí Šoumen.

„Fenomén kutilství reprezentuje ve své podstatě dvě věci, a to nutnost a radost z tvořivosti. Pokud jste si potřebovali posekat trávník a nebylo možné koupit sekačku, museli jste si ji vyrobit sami. Kutilové však vytvářeli své výrobky s radostí, byli pyšní na to, že se jim podařilo vymyslet právě tenhle zlepšovák, na který ještě nikdo nikdy nepřišel“ říká na úvod ředitel jičínského muzea a autor výstavy PhDr. Michal Babík. Často docházelo také k inspiraci navzájem. Pokud soused měl splétač na pletivo, se kterým si vyrobil nejhezčí plot ve vesnici, kutil odnaproti ho chtěl trumfnout.

Nová výstava „Udělej si sám II. – kutilství v Československu před rokem 1989 aneb ve jménu Přemka Podlahy“ je vlastně jedna velká inspirace pro všechny tvořivé. „Věřím, že i přes dnešní dostatek, mohou mnohé fígle pro chatařství, zahrádkářství či chalupaření nadchnout a zaujmout“ uvádí M. Babík. Na výstavě bude k vidění také díl starého televizního Receptáře, stejně tak zde bude po celou dobu přítomen i animátor, který bude návštěvníkům vysvětlovat, jakým způsobem fungují některé předměty ze sbírky Přemka Podlahy. Součástí výstavy bude také tvůrčí dílna pro všechny věkové skupiny a speciální mobilní aplikace pro chytré telefony s kvízem o ceny.

Předměty na výstavu pocházejí ze čtyř zdrojů. První z hlavních zdrojů je sbírka Ing. Milana Říhy, který v Polné u Jihlavy provozuje Muzeum kutilství. Stránku více uměleckou, i když spíše v uvozovkách, zastupují předměty z fondu Domácího umění o. s. Již výše byly zmiňovány předměty a vychytávky pocházející ze sbírky Přemka Podlahy. Poslední soubor předmětů pochází od místních výrobců a kutilů – jakožto výsledek veřejné výzvy kutilům, kterou vydalo jičínské muzeum.

Výstava opět poskytne pohled na mnoho zajímavých vychytávek, strojů, ale i pouhých roztomilostí, které některým pomohou zavzpomínat na své kutilské výtvory či je inspirovat při jejich další výrobě.

Výstava „Udělej si sám II. – kutilství v Československu před rokem 1989 aneb ve jménu Přemka Podlahy“ bude otevřena od 19. června do 27. září 2015 v zámecké galerii. Pozor na změnu otevírací doby! V červenci a v srpnu budou všechny prostory muzea otevřeny denně od 9 do 18 hodin.

Mgr. Martina Pajerová www.muzeumhry.cz
Pozvánka se kliknutím myší na pozvánku nechá zvětšit.
 

TOPlist