„Výlet” vyvrcholil v Chateauneuf-du-Pape

23. 11. 2010

Výlety do jihofrancouzského Provence mne vždy potěší, a to i prostřednictvím ochutnávky vín ve Viničním altánu. Jeden z těch velmi zdařilých připravil Jiří Čáp z dovozní společnosti VínoPlus, s.r.o. Během krásného vinného výletu jsme navštívili dvě vinařské oblasti – Jižní Rhônu a Côtes de Provence. Geograficky to však je pořád ta nádherná Provence.

Z deseti ochutnávaných vín pocházelo celkem sedm z apelací v Jižní Rhôně, zbývající tři z Côtes de Provence. A vínem z této poměrně rozsáhlé vinařské oblasti jsme také zahájili naše vinné putování po jižní Francii.

Les Arnevels Blanc 2008 z Domaines Quiot předvedlo klasickou ukázku kupáže místních bílých odrůd Clairette a Rolle. Měkce ovocité víno ve vůni i chuti, nekomplikované, poměrně svěží s lehce pikantní dochutí po broskvích a citrusech. Dobré zavínění s trošku vyšším alkoholem (13 %).

Prvním růžovým bylo Les Arnevels Rosé 2009 od stejného vinaře. Cuvée čtyř modrých odrůd Grenache, Cinsault, Cabernet Sauvignon a Syrah bylo velmi zdařilé. Delikátní vůně nazrálých tmavých plodů s jemným minerálním závanem. Relativně plná chuť po tmavé lesní směsi, decentně pikantní s jemnou peckovitou hořčinkou v dochuti. Příjemné osvěžení!

Druhé růžové – Chateau de la Croix Chabriéres Rosé 2007 se zrodilo v severní části Jižní Rhôny, v apelaci Côteaux du Tricastin. Originální láhev a zajímavé víno s výborným tělem, které i po třech letech působí velmi živým dojmem. Cuvée tří odrůd (Grenache, Cinsault a Syrah) předvedlo ve vůni nazrálou lesní směs (maliny, brusinky), v ovocité chuti bylo plnější, vyzrálé, s malou špetkou minerálů s jemnou, ale velmi příjemnou „pecičkovou“ hořčinkou v závěru.

Prvním červeným bylo zdánlivě jednoduché Les Arnevels 2006, Côtes de Provence AOC, z Domaines Quiot. Víno minimálně na vrcholu, nebo pomalu z něj odcházející, působilo sice ovocně nazrále (džemovité peckoviny, lesní směs), ale nikoliv odevzdaně. Tělo bohatě ovocné, uhlazené a příjemně pitelné. Nic hlubokého, ale pěkně vyrovnaná směs odrůd Grenache, Carignan, Syrah a Cabernet Sauvignon. Letos je třeba vypít!

O dva roky mladší víno ze stejného vinařství, ale z jiné apelace (Côtes du Rhóne AOC), bylo pochopitelně živější a vstřícnější. Cuvée odrůd Grenache a Syrah zrálo v tradičních betonových nádržích a ve vůni nabídlo příjemné, bohatě vyzrálé tmavé peckoviny. Výrazně ovocité víno s bohatými tříslovinami v plném těle pěkně nazrálých peckovin. Víno se slušnou budoucností!

A po něm další víno ze stejné apelace, ale z jiného vinařství: Chateau de la Croix Chabriéres 2007, cuvée z odrůd Syrah (50 %), Grenache (35 %) a Cinsault (15 %). Ve vůni griotkové višně, v chuti uhlazené a elegantní v těle plném lehce pikantních tmavých peckovin. I toto víno ještě ukazuje zřetelné, nicméně pomalu již sládnoucí třísloviny.

Sedmým vínem v pořadí bylo Les Arnevels 2008, Côtes de Ventoux AOC z Domaines Quiot. Samozřejmě cuvée (Grenache, Syrah, Cinsault a Carignan)! Hutné víno s vyšším alkoholem (14 %) a s poměrně tradiční vůní vyzrálých peckovin a lesní směsi. A také s odpovídající výrazně ovocitou chutí a bohatými tříslovinami. Víno potřebuje ještě nějaký čas ležet v láhvi, ale již nyní má slušný potenciál na to, aby „zvláčnilo“ v ústech pěkný steak či kousek zvěřiny!

Hned jsem si oblíbil Chateau de la Croix Chabriéres, Cuvée Alliance 2006 z apelace Côtes du Rhône AOC. Cuvée tří tradičních odrůd – Syrah (50 %), Grenache (40 %) a Cinsault (10 %) vonělo po vyzrálém tmavém ovoci se špetkou čokolády. Potěšilo plným ovocitým tělem s jemnou stopou dubového sudu. Stále ještě lehce pikantní víno s náznakem čokolády.

Stejně staré bylo předposlední červené – Jerome Quiot 2006 z apelace Vacqueyras, pochopitelně z Domaines Quiot. Cuvée odrůd Grenache, Syrah a Mourvédre s vůní zralého tmavého ovoce s lehce džemovitou stopou. V téměř identickém těle se objevily jemné tóny hořké čokolády. Závěr uhlazený s poměrně delší dochutí.

Závěr byl excelentní. Již dlouho jsem neochutnal tak delikátní a „čisté“ Chateauneuf-du-Pape. Les Combes d’Arnevel 2005 z Domaines Quiot – odpovídající a také požadovaný vyšší alkohol (14,5 %), „jen“ čtyři odrůdy (Grenache, Syrah, Mourvédre a Cinsaut) a zrání z 85 % v betonovém „tanku“ a zbytek v dubovém sudu. Delikátní vůně po tmavých peckovinách s lehce živočišnými i minerálními tóny. V chuti bohatá ovocnost, tělo plné, jemně pikantní a uhlazené. Ukázka krásného skloubení elegance a plnosti s delší dochutí. Jednoznačně nejlepší víno večera, které cenou i kvalitou daleko předčí Chateauneuf-du-Pape z mnohem slavnějších vinařství. To ostatně ocenil i „vrcholový tým“:

Les Combes d’Arnevel, Chateauneuf-du-Pape AOC – 9,4 bodu (z 10 možných), Jerome Quiot, Vacqueyras AOC – 9,2 b., Chateau de la Croix Chabriéres, Cuvée Alliance – 8,9 b., Les Arnevels, Côtes de Ventoux AOC – 8,7 b., Chateau de la Croix Chabriéres 2007 – 8,5 b., Les Arnevels Rosé 2009 a Les Arnevels Rouge 2008 – 8,4 b., Chateau de la Croix Chabriéres Rosé – 8,3 b., Les Arnevels 2006, Rouge – 8 b. b. a Les Arnevels Blanc – 7,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist