Vyhodnocení 13. ročníku „Vinařského salonu Sv.Václava a Sv.Anežky České

23. 11. 2012

Vyhodnocení 13. ročníku „Vinařského salonu Sv.Václava a Sv.Anežky České “, konaného dne 15.11.2012. v rámci „ Slavnostního společenského setkání u příležitosti udělování Ceny Václava Bendy a k oslavě sv.Anežky České a sv.Václava „.

Je uzavřeno, dopito a dobojováno. Více jak 150 účastníků této slavnosti v krásných, representativních prostorách „ rezidence primátora hlavního města Prahy“ v Praze na Mariánském náměstí, hodnotilo svými mlsnými jazýčky i to nejlepší, co dává Morava – tj. vína vypěstovaná na tradičních plochách Moravské vinařské oblasti především pak na známých vinařských podoblastech – Znojemské, Slovácké, Mikulovské a Velkopavlovické.
Soutěžní přehlídka byla zasazena do překrásných prostor s historickými goblény a nábytkem, který charakterizuje historii a mnohaletou tradici Prahy a Staroměstské radnice.
V letošním roce se této soutěžní přehlídky zúčastnil „ výkvět vinařství jižní Moravy „ representovaný . Středně velkými vinařstvími z níže uvedených podoblastí. 7 zástupců však představovalo vítěze jednotlivých přehlídek a soutěží v okresech a krajích Moravy.
„ Znojemskou vinařskou podoblast“ – charakterizovalo více jak 29 prvotřídních vzorků – 9 vín červených, 20 vín bílých a růžových.
– Vinařství – Rajhradské klášterní, s.r.o. Rajhrad
– Vinařství – LAHOFER, a.s. Dobšice
– Vinařství – Vaněk. Vrbovec

„Mikulovskou vinařskou podoblast“ – representovalo více jak 10 překrásných vzorků – 8 vín bílých a 2 vína červená
– Vinařství – Chateau Lednice, a.s. Lednice.
– Vinařství – SONBERK, a.s. Popice.

„Velkopavlovickou vinařskou podoblast „ – charakterizovalo 7 ušlechtilýc vín – 4 vín bílých, 2 vína červená 1 víno mladá ročník 2012. – Zemědělská, a.s. Čejkovice.

„Slovácká vinařská podoblast „ – representovalo nejvíce 10 hodnotných vzorků – 3 vín červených, 7 vín bílých.
– Arcibiskupské zámecké víno,s.r.o. Kroměříž.

Mimo soutěž – z důvodu účasti v zahraničí – dodaly pro ochutnání v rámci „cateringu“ svá vína – Víno Zlomek a Vávra, s.r.o. Boršice u Blatnice. Vinařství Bunža Bzenec.
Výše uvedení vinaři předvedli ve svých téměř 60 předvedených ukázkách vín, plných slunce, charakterizujících jednotlivé oblasti ba i jednotlivé obce i viniční tratě, překrásnou ukázku a širokou škálu možností, chutí, vůní a plnosti vín, které v posledních letech vypěstovali na svých vinicích.
Jako by hodnotitelé, tj. účastníci tohoto slavnostního večera něco tušili, hodnotili – tj. na hodnotitelských kuponech se objevilo – více jak 27 – vzorků a do hodnocení se zapojilo celkem 51 hodnotitelů platných a 5 bylo vyřazeno /neudán vinař,ale pouze odrůda/.
Po více jak hodinovém sčítání, komise, pod vedením stálého předsedy Doc.Dr.Ing.Jiřího Dvořáka,DrSc., provedla vyhodnocení a to takto:

B í l á vína – VÍŤEZ – 13.ročníku „ Vinařského salonu Sv.Václava a Sv.Anežky České“.
Vínařství Lahofer,a.s. Dobšice. Odrůda – Rýnský ryzlink – V O C 2011

2.místo – Vinařství Vaněk , Vrbovec . Odrůda- Sauvignon – V O C 2011

3.místo – vinařství Sonberk,a.s. Popice. Odrůda – moravský muškát – ml.víno 2012

Červená vína – VÍŤEZ – 13.ročníku „ Vinařského salonu Sv.Václava a Sv.Anežky České „
Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, Odrůda – Frankovka – pozdní sběr 2011

2.místo – Vinařství Chateau Lednice. Odrůda – Cabernet Souvignon – pozd.sb.- 2011

3. místo – Zemědělská, a.s. Čejkovice. Odrůda – Svatovavřinecké – jakostní – 2011

Vinařství – Rajhradské klášterní, s.r.o. Rajhrad – bylo porotou oceněno za : „největší a ucelenou expozici vín z vlastní produkce „.

Vítězové a vyhodnocení obdrželi diplomy s krásným reliéfem sv. Václava a všichni účastníci
z řad vinařů „Pamětní účastnický list“ na tuto tradiční – specificky hodnocenou soutěž pro malé a střední vinařství z Čech a Moravy.
Novinkou letošního ročníku bylo předání účastnických listů každému účastníkovi, který se aktivně zúčastnil vlastního hodnocení.
Současně byly předány děkovné listy – Protokolu „Kanceláře primátora hl.m.Prahy,
Hasičské vzájemné pojišťovně, a.s., European Institute for Social and Economic Development, s.r.o., Umění bez barier,o.s. , cateringu Zlatá Praha, SHČMS a Ústavu pro studium totalitních režimů – za pomoc, spolupráci a možnost uspořádání této významné akce.
Na závěr byli všichni zúčastnění pozváni Doc. Dr. Ing. Jiřím Dvořákem, DrSc. a Mgr. Janem Řeřichou – za organizátory večera i vinařského salonu – na další ročník, tentokrát již 14, který se uskuteční v příštím roce v prostorách, které budou rovněž tak representativní, jako v roce letošním.

Doc.Dr.Ing.Jiří Dvořák,DrSc.
předseda organizačního štábu a hodnotící komise

Foto Peba
Všechny fotografie se kliknutím myší na fotografii nechají zvětšit.

 

TOPlist