Třpyt vánočních ozdob – nasajte sváteční atmosféru!

26. 11. 2017

Vánoce jsou vždy pevně spjaty s rodinnou pohodou a tradicemi, díky kterým jsou tyto dny tak jedinečné. Již několik století patří mezi naše zvyklosti také zdobení stromečků vánočními ozdobami. Kromě faktu, že pod ním najdeme dárky, má tedy stromeček také výraznou estetickou hodnotu. Jičínské muzeum připravilo pro adventní a vánoční čas výstavu historických vánočních ozdob z nejrůznějších materiálů ze sbírky Věry Dvořáčkové.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin ve výstavní chodbě muzea. Úvodní slovo pronese sběratelka Věra Dvořáčková a o hudební doprovod se postarají žáci ZUŠ ze skupiny Netrafolka pod vedením Zdeňky Svobodové.

Absolventka Střední uměleckoprůmyslové školy v Železném Brodě Věra Dvořáčková v současné době pracuje jako konzervátorka v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Sběrem vánočních ozdob se začala zabývat již během studií na umělecké škole koncem 70. let minulého století. Není tudíž žádným překvapením, že jejím původním záměrem bylo stát se návrhářkou vánočních ozdob. Nakonec vystudovala obor Vzorkařství skleněné bižuterie, což je, jak sama říká, tematicky podobné. Její sběratelská vášeň nabrala na intenzitě v posledních 15 letech.

Mezi nejstarší kousky ve sbírce paní Dvořáčkové patří papírové ozdoby ve tvaru hvězdiček, domečků a srdíček, které prý od mala obdivovala na vánočním stromku u své tety. Dále pak nitěná hvězda na vrchol stromku z roku 1920, lametové a vatové ozdoby a také foukané ozdoby pocházející z doby kolem roku 1900.

Sbírka obsahuje rovněž tradiční skleněné foukané a korálkové ozdoby, ozdoby z vaty, papíru, vosku a dřeva a v neposlední řadě také katalogy vánočních ozdob, papírové betlémy, vánoční pohlednice a stojany na stromky. Nepostradatelnou součástí sbírky jsou potom nejrůznější andělská zvonění, která se obvykle dávala na vrchol stromku či pod něj. Jejich zvuk ideálně dotvářel vánoční atmosféru.

A jaké ozdoby má nejraději paní Dvořáčková? Jsou to zejména ručně vyráběné skleněné ozdoby, jelikož prý každý kousek tvoří dokonalý originál krásy. Velké oblibě se u ní těší také lametové ozdoby a vzácné vatové figurky. Kouzlo Vánoc bude tedy rozhodně působit i v jičínském muzeu a my se o něj s vámi rádi podělíme. Krásu a třpyt vánočních ozdob byste si neměli nechat ujít.

Výstava bude otevřena od 1. prosince 2017 do 7. ledna 2018 ve výstavní chodbě jičínského muzea denně mimo pondělí. V prosinci od 9 do 17 hodin, v lednu od 10 do 16 hodin.

 

 

 

TOPlist