Sobotkova výstava ukazuje, jak jedí předsedové vlád či prezidenti

9. 1. 2013

     V OC Flora byla dnes otevřena výstava Slavnostní bankety státníků s podtitulem Jak stolují státní návštěvy. Pokud tedy chce obyčejný člověk vědět, jak se jí ve společnosti předsedů vlád a prezidentů, má k tomu jedinečnou příležitost. Výstava představuje 13 menu s podpisy státníků, které sesbíral za svého předsednictví v Senátu České republiky
     MUDr. Přemysl Sobotka. Vybranými menu se budou moci návštěvníci obchodního centra kochat do pátku, na památku si ale mohou odnést či stáhnout několik receptů a zkusit si státní kuchyni u sebe doma.
     Návštěvníci mohou nahlédnout, jak stolovali prezidenti Dmitrij Medveděv či Barack Obama při návštěvě České republiky v roce 2010 či prezident  George W. Bush s manželkou v roce 2007, kteří si v Rudolfově galerii na Pražském hradě pochutnávali například na klasické české kachně pečené na kmíně a karlovarském knedlíku se zelím. Nehostili jsme však jen západní návštěvy. Na slavnostní večeři pořádané na počest viceprezidenta Indické republiky
     M. Hamída Ansárího s manželkou ve Valdštejnském paláci v Praze byly jako dezert slavnostně podávány meruňkové knedlíčky se strouhaným tvarohem.
     Naopak česká delegace, která byla přijata a pohoštěna ve Francii, Austrálii, Nizozemsku a dalších zemích, si pochutnávala na rozmanitých chodech místní kuchyně. V Paříži byla servírována například kambala, ravioli a plněné hříbky, v Haagu zase steak z lososa v pistáciovém obalu s kachními játry a sorbetem z červené řepy. Nejvzácnějším exponátem sbírky je potom menu z roku 2010, které podepsali Dmitrij Medveděv, Barrack Obama a Václav  Klaus – dokumentů, na kterých by byli podepsáni tito tři státníci, totiž ve světě opravdu mnoho není. Jednotlivá setkání MUDr. Přemysl Sobotka okomentoval, aby přiblížil tento moment i z hlediska politického.
     Výstava také vysvětluje, že banket, státní oběd či večeře je výraz pro nejslavnostnější formu stolování. Průběh takového stolování se řídí platným protokolem, podává se jednotné menu a hosté sedí u tabule dle zasedacího pořádku. Preferuje se národní jídlo, ale inspirace mezinárodní kuchyní není výjimkou. Menu se upravuje tak, aby se hodilo k příležitosti a aby splňovalo náležité pořadí. Charakteristická je ne příliš výrazná výzdoba a státní barvy.

 

Slavnostní bankety státníků aneb Jak stolují státní návštěvy
Připravte si slavnostní menu doma
Na základě sbírky slavnostních menu MUDr. Přemysla Sobotky z předsednických let v Senátu České republiky jsme pro vás vybrali několik mistrovských hlavních jídel, která byla servírována v Paříži, Haagu či v Praze a která si už nyní můžete připravit doma podle následujících receptů:
• Kambala na olivovém oleji a ravioli plněné hříbky
• Hovězí pečeně ve vlastní šťávě s gratinovanými bramborami, opečenou zeleninou a pečenou bazalkou
• Kančí kýta na smetaně s brusinkami a karlovarským knedlíkem

Přejeme dobrou chuť!
Kambala na olivovém oleji a ravioli plněné hříbky
4 porce
Událost: Slavnostní banket pořádaný francouzským předsedou Senátu Christianem Ponceletem v Paříži 4. října 2005.
Potřebujete:
1ks cca 1,5kg Kambala
1,5dl Panenský olivový olej
2g Sůl
1g Černý pepř
300g Hříbky pravé
50g Šalotka
20g Česnek
5g Čerstvý rozmarýn
220g Mouka hladká
3ks Vejce
2g Sůl
1g Černý pepř

Postup:
Celou kambalu zbavíme hlavy a bočních ploutví, dutinu břišní zbavíme vnitřností. Maso necháme na centrální kosti a opravdu ostrým, ideálně zubatým nožem rozdělíme na čtyři stejné porce.
Těsto na ravioli připravíme dobrým propracováním mouky a vajec (200g a 2ks), necháme jej několik minut odležet a připravíme si náplň. Na menší kousky nakrájené hříbky zprudka opečeme společně s nadrobno nakrájenou šalotkou a česnekem, osolíme, opepříme a přidáme sekaný čerstvý rozmarýn. Odleželé těsto podsypeme zbylou moukou a vyválíme na dva podobně velké pláty. Na první klademe hromádky hříbkové směsi (množství na polévkovou lžíci) odsazené asi centimetr od sebe. Měla by nám zůstat přibližně polovina směsi. Druhý plát těsta potřeme posledním vejcem, aby se nám těsto hezky přilepilo k druhému, a opatrně přikryjeme první plát. Potom už za pomoci libovolného vykrajování tvoříme samotné ravioli, které dáme vařit na pět minut do osolené vody.
Na vedlejší plotýnce rozpálíme pánev s polovinou olivového oleje a opečeme porce ryby, po obou stranách dozlatova. Poté vložíme do trouby rozpálené na 200°C a asi 10 minut dopékáme.
Na talíř servírujeme ravioli zahřáté společně se zbytkem hříbkové směsi. Na ně položíme kambalu, kterou po upečení sejmeme z kosti a vnitřní část osolíme, opepříme a zakapeme zbylým olivovým olejem.
Dobrou chuť!
Komentář MUDr. Přemysla Sobotky:
Francouzský Senát byl spolu s českým Senátem zakladatelem Asociace Senátů Evropy. Na setkání s panem předsedou Ponceletem jsme proto mimo jiné řešili i to, jak zvýšit význam a prestiž horních komor evropských parlamentů. Našli jsme si však čas i na povídání o našich koníčcích. Dozvěděl jsem se tak mimo jiné, že pan Poncelet je vášnivým myslivcem.

Hovězí pečeně ve vlastní šťávě s gratinovanými bramborami, opečenou zeleninou a pečenou bazalkou
4 porce
Událost: Slavnostní večeře při příležitosti 11. zasedání Asociace evropských Senátů v Haagu dne 16. dubna 2009.
Potřebujete:
Na hovězí pečeni – vysoký roštěnec 1kg, panenský olivový olej 10cl, sůl, pepř, čerstvá bazalka 20g, máslo 80g
Na gratinované brambory – brambory 1,2kg, smetana na šlehání 30cl, parmazán 50g, sůl, pepř, čerstvý tymián 5g
Na opečenou zeleninu -lilek 150g, cuketa 150g, červená cibule 150g, česnek 20g, sůl, pepř, tymián 5g, panenský olivový olej 5cl
Postup:
Brambory oloupeme, nakrájíme na slabé plátky, do hrnce smícháme se smetanou, osolíme, opepříme a přidáme lístky čerstvého tymiánu. Takto zvolna a za pravidelného míchání uvedeme do varu a asi pět minut vaříme. Poté vyklopíme do slabé vrstvy do pekáčku, posypeme parmazánem a dáme péct do trouby 150°C/40minut.
Cuketu, lilek, cibuli a česnek nakrájíme na plátky a na deset minut naložíme se solí, pepřem, tymiánem a polovinou olivového oleje. Potom jen zprudka opečeme do zlaté barvy a podáváme.
Na vedlejší plotně rozpálíme hlubší pánev a zvolna a ze všech stran opékáme osolený a opepřený vysoký roštěnec. Když je roštěnec ze všech stran opečený, plotnu ztlumíme na nejmenší možný výkon a za občasného otočení pečeme pod pokličkou asi deset minut. Potom plotnu vypneme a pečeni necháme několik minut pod pokličkou odležet. Na řezu by měla být pěkně růžová. Vyjmeme ji ven a z výpeku a z másla na mírném teple ušleháme přírodní šťávu. Do té na několik minut vložíme do světle hněda upečenou bazalku.
Mezitím servírujeme výseč gratinovaných brambor, opečenou zeleninu a pečeni krájenou na slabé plátky. Přeléváme přeceděnou přírodní šťávou s vůní pečené bazalky. Pozn. Když pepř, tak černý a čerstvě mletý. Když bylinky, tak čerstvé.
Dobrou chuť!
Komentář MUDr. Přemysla Sobotky:
Na 11. zasedání Asociace evropských Senátů v Haagu jsem si nechal podepsat všechny přítomné předsedy na slavnostní menu. Tak vznikla vzácná památka. Na ostatních menu podepsaných jednotlivými členy totiž, díky charakteru Asociace a projednávaných bodů, téměř vždy něčí podpis chybí (pozn. menu s podpisy k vidění na výstavě).
Kančí kýta na smetaně s brusinkami a karlovarským knedlíkem
4 porce
Událost: Slavnostní oběd pořádaný na počest prezidenta Polské republiky Lecha Kaczyńského s manželkou dne 21. ledna 2010 ve Valdštejnském paláci v Praze.
Potřebujete:
Na maso v omáčce – kančí kýta (ořech) 1kg, špek 100g, olej řepkový 5cl, mrkev 300g, petržel 150g, celer 200g, cibule300g, čerstvý tymián 10g, celý černý pepř 10g, nové koření 3g, bobkový list 2g, ocet 5cl, voda 2l, smetana na šlehání 20cl, máslo 50g, cukr 100g, sůl 20g
Na brusinky – čerstvé brusinky 300g, cukr 50g, sůl 5g, červené víno 5cl
Na karlovarský knedlík – rohlíky 6ks, mléko 10cl, vejce 4ks, máslo 30g, listová petržel, muškátový oříšek, sůl a pepř
Postup:
Ořech z kančí kýty očistíme, našpikujeme polovinou množství špeku, osolíme, opepříme a v hrnci na řepkovém oleji ze všech stran opečeme dozlatova. Maso vyjmeme a do hrnce vysypeme na hrubo pokrájenou kořenovou zeleninu s cibulí. Vložíme do něj i (do ubrousku zavázané) celé koření s čerstvým tymiánem. Opékáme do nazlátlé barvy. Poté na zelenině restujeme cukr až do karamelové konzistence, odvaříme ocet asi na jednu polovinu množství a zalijeme vodou. Osolíme, opepříme, přivedeme do varu. Vložíme opečené maso a velmi zvolna několik hodin dusíme doměkka.
Rohlíky na karlovarský knedlík, které máme nakrájené od předešlého dne, zvlhčíme připraveným mlékem, přidáme žloutky, rozpuštěné máslo, sekanou petržel, strouhaný muškátový oříšek, sůl a pepř a dobře promícháme. Nakonec dotuha vyšleháme bílky oddělené od žloutků a velmi zvolna a opatrně vpracujeme do připraveného těsta. Těsto rozdělíme na dvě části, pod něj připravíme dvě utěrky a do těch zabalíme těsto do tvaru knedlíkových šišek. Kraje zavážeme provázkem, aby se těsto drželo uvnitř. Poté vkládáme do vroucí osolené vody a vaříme na mírném plameni asi 22 minut. Do měkka dušené maso a celé koření vyjmeme z omáčky. Tu ponorným mixerem s máslem a smetanou vyšleháme do jemné vazké konzistence. Poté případně dochutíme solí, pepřem, cukrem nebo octem.
Na talíř servírujeme plátky knedlíků a plátky masa přelité omáčkou. K dochucení podáváme v oddělené nádobě teplé brusinky. Připravíme je z čerstvých plodů – opečeme s cukrem dokud plody trochu nezměknou a cukr zkaramelizuje. Poté zalijeme trochou červeného vína a pár minut sváříme do husté konzistence, osolíme, podáváme.
Dobrou chuť!
Komentář MUDr. Přemysla Sobotky:
S Poláky máme vynikající vztahy. Potvrzuje se to i na podobných pracovních obědech, jako byl například tento.

Zdroj www.prkonektor.cz

 

 

 

TOPlist