Rekordních 66 tun potravin se vybralo v Národní potravinové sbírce
18. 11. 2013
17. listopadu 2013 – V sobotu 16. listopadu se v rámci Národní potravinové sbírky vybralo celkem 66 tun potravin. Lidé pomáhali potřebným přímo ve svém regionu. Sbírku organizovala platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a dalšími partnery. Do organizace bylo zapojeno kolem tisícovky dobrovolníků.
Během soboty se tisíce Čechů zapojili do Národní potravinové sbírky. Lidé celkem vybrali 55,5 tun potravin a firmy navíc přispěly dalšími 10,5 tunami potravin, což celkem představuje 132 000 jídel.
Nejvíce potravin se vybralo v Praze (15,2 tuny) a Moravskoslezském kraji (10,1 tuny). Rekordní množství potravin darovali lidé v prodejně TESCO v Praze na Smíchově, kde se vybralo 1,7 tuny potravin.
„Je to neuvěřitelný úspěch a jsem nadšena, jak velkou solidaritu vyjádřili lidé v rámci prvního ročníku Národní potravinové sbírky,“ hodnotí sbírku Pavlína Kalousová, předsedkyně pořádající platformy Byznys pro společnost. “Sbírka byla úspěšná také díky skvělé spolupráci pěti
obchodních řetězců a tří firem,“ dodává k úspěchům sbírky Kalousová.
„Výsledky sbírky předčily naše očekávání. V množství vybraných potravin na jeden obchod jsme předčili i Maďarsko, které má již se sbírkou zkušenosti,“ říká Fabrice Martin-Plichta z České federace potravinových bank.
V sobotu na místě v obchodech akci podpořili nejen dobrovolníci, ale i známé osobnosti jako Lejla Abbasová, Ilona Csáková, a Chantal Poullain. „Jsem ráda, že Národní potravinová sbírka přerozdělí potraviny těm, kteří je skutečně potřebují. A klienti Armády spásy, ať už maminky s dětmi nebo lidé bez domova na ulici, takovou pomoc zcela jistě ocení,” hodnotí své rozhodnutí pomoci této akci zpěvačka a patronka Armády spásy pro matky s dětmi Ilona Csáková.
Zatímco firmy darují potraviny po celý rok, Národní potravinová sbírka byla první větší příležitostí, jak mohla darovat potraviny i široká veřejnost. Stoupá totiž počet lidí, kteří by mohli potřebovat potravinovou pomoc, a kterých žije v České republice odhadem nejméně 10 %.
Chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, matky samoživitelky, lidé bez práce a vícečlenné rodiny. „Každý potravinový příděl představuje pro náš dětský domov rodinného typu důležitou pomoc. Ušetříme díky němu finance určené pro kuchyni a často nám tak umožní přilepšení pro našich 16 dětí,“ konstatuje Eva Plateníková, hospodyně Dětského domova Radost v Praze 10.
Organizátoři sbírky plánují ve sbírce potravin pokračovat. „Chtěli bychom na tento první úspěšný ročník navázat a vytvořit v České republice tradici Národní potravinové sbírky tak, jako je tomu v ostatních zemích Evropy, například ve Francii, Velké Británii, ale i například Polsku,“ prozrazuje další plány Pavlína Kalousová.
Česká Federace potravinových bank, spolu se zapojenými partnery upozorňují však také na skutečnost, že darování potravin v Česku je pro firmy značně nevýhodné. Výrobci a prodejci potravin totiž musejí z darovaných potravin odvádět 15% DPH. V řadě zemí EU se
přitom pro podobné případy uplatňuje výjimka a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.
Iva Radostová
Foto Bluegekko
Fotografie se kliknutím myší na fotografii nechá zvětšit.