Pozvánka na výlet. Napoleonské hry 2014

15. 8. 2014

Zámek Slavkov – Austerlitz společně s Jezdeckým klubem Acaballado pořádají u příležitosti 245. výročí narození Napoleona Bonaparta ve dnech 15. – 17. srpna 2014 Napoleonské hry. Letošní slavnosti se ponesou v duchu připomínky 200 výročí úmrtí císařovny Josefíny, manželky císaře Napoleona. Záštitu nad Napoleonskými hrami převzal hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek, náměstek hejtmana Bc. Roman Celý, DiS. a ministryně pro místní rozvoj Mgr. et. Mgr. Věra Jourová.

Celodenní program se bude odehrávat v sobotu 16. 8. 2014 v zámeckém parku. Dobové tábory z roku 1805 vyrostou v aleji vedle zámku. V zámeckém parku budou pak téměř celý den probíhat ukázky výcviku jednotlivých druhů zbraní, přehlídky uniforem a praporů. Součástí výcviku bude i komentované představení módy a uniforem z počátku 19. století. Vyvrcholením vojenské části programu pak bude v 16.00 hodin bitevní střet v zámeckém parku, který tentokrát připomene jednoho z nejznámějších generálů napoleonských válek, generála Jeana Rappa.

Celý letošní program však bude zaměřen na připomínku ženy, která stála dlouhá léta Napoleonovi po boku a jejíž jméno pronesl i na smrtelném loži. Jeho poslední věta „Miluji Francii a Josefínu“ se zapsala do historie. Letos uplynulo 200 let od úmrtí této významné historické postavy. Osud tomu chtěl, že její potomci se dodnes objevují ve většině panovnických rodin Evropy. A právě připomenutí císařovny Josefíny bude hlavním motivem letošní akce. Návštěvníci se budou moci seznámit nejen s jejím životem, ale i zhlédnout civilní život tehdejší aristokracie.

V samém závěru sobotního programu od 22.00 hodin bude proveden multimediální pořad s ohňostrojem „Císařovna Josefína“, který připomene její dvousté výročí úmrtí. Součástí pořadu bude i iluminace zámku a zámecké zahrady několika sty svíček.

Současně se na nádvoří zámku uskuteční již XI. ročník mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz 2014. Cílem této výstavy je nejen propagací vinné kultury vrátit do moravského regionu tradici vína, ale také spojením termínu výstavy s připomínkou Napoleonových narozenin ukázat propojení našich zemí v oblasti kultury vína. Slavnostní zahájení výstavy vín se uskuteční ve 12.00 hodin ukázkou dobové „sabráže“ z koně a za přítomnosti císařovny Josefíny.

Sobotní den bude v zámeckém parku patřit také populárnímu řemeslnému jarmarku, který se bude konat v době od 9.00 do 17.00 hodin. Nabídka sortimentu bude bohatá, od rozmanitých řemeslných výrobků z rozličných materiálů, které se mohou stát dárky pro Vás či Vaše blízké, po občerstvení, jídlo a pití, všeho druhu.

Zámek Slavkov – Austerlitz ve spolupráci s občanským sdružením Per Vobis vedle klasických prohlídek a probíhajících výstav nabídne kostýmované prohlídky zámku s Napoleonem. Vstupenky na oživené prohlídky je lépe rezervovat předem na pokladně zámku (tel.: 544 227 548, e-mail: hanouskova@zamek-slavkov.cz).

Po celý den bude návštěvníkům také přístupná expozice Austerlitz – malé město velkých dějin.

Vstup na vojenské akce i sobotní multimediální pořad s ohňostrojem je ZDARMA.

Ing. Jana Slouková, ZS-A

Pozvánka se kliknutím myší na pozvánku nechá zvětšit.
 

TOPlist