Pozor, žáby!

24. 4. 2018

Další jarní výstava jičínského muzea ve výstavní chodbě se bude věnovat tématu žáby, jejich biologií a také jejich ochranou, které se naše muzeum věnuje téměř 20 let díky bioložce Mgr. Petře Zíkové, která je také autorkou a kurátorkou této přírodovědné výstavy.

Přestože zástupci řádu obojživelníků žijí na této planetě více než 400 milionů let, patří dnes k nejvíce ohroženým druhům živočichů. Je to dáno i jejich zvláštním způsobem života, vlivem kterého obojživelníci vyžadují specifické vodní i suchozemské prostředí. Jednu z největších hrozeb představují pozemní komunikace, které přetínají jejich, po několik generací využívané, tahové cesty.

Výstava Pozor, žáby!

Seznámí návštěvníky muzea s biologií našich druhů obojživelníků, důvody jejich ohrožení i možnostmi, jak jim pomoci. Zaměřena bude i na praktickou ochranu v době jarních tahů, která na Jičínsku probíhá již 19 let.

Kromě textové části a mnoha fotografií uvidí návštěvníci na výstavě řadu trojrozměrných předmětů: modely našich obojživelníků zapůjčené od firmy Jelínek Art, zkameněliny předků obojživelníků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, část trvalé i dočasné bariéry a živé exempláře našich i exotických druhů obojživelníků.

Vedle pravidelných prohlídek pro školy plánujeme i komentovanou prohlídku výstavy pro veřejnost.

Výstava „Pozor, žáby!“ bude otevřena od 27. dubna do 10. června 2018 ve výstavní chodbě jičínského muzea, denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Komentovaná prohlídka výstavy s Mgr. Petrou Zíkovou se uskuteční ve středu 9. 5. 2018 od 17. 00 hodin.

Kontakt pro další informace: Mgr. Petra Ziková
 

TOPlist