Polovepřová konzerva prodávaná v LIDL, chemicky sestavená v Polsku

30. 6. 2014

Pozoruhodné složení čitelné pouze za pomoci zvětšovacího skla. Výška šedého písma na černé ploše jeden milimetr.

Složení.
Vepřové maso 54% hmotnosti, pitná voda, vepřové maso strojně oddělené (separát), vepřové sádlo, modifikovaný kukuřičný škrob: acetylovaný škrobový adipan: jedlá sůl, sojová bílkovina, stabilizátory: dihydrogenfosforečnan sodný, difosforečnan sodný, citráty sodné, zahušťovadlo: karagenan, guma tara, xanthan: koření, látka zvyšující chuť a vůni: glutanát sodný, regulátor kyselosti: chlorid draselný, dextróza (z pšeničného škrobu), konzervant: dusitan sodný, obsah tuku max 18% hmotnosti, obsah soli max. 2,5% hmotnosti. Obsahuje sóju. Může obsahovat stopy lepku, mléka a mléčných výrobků (s laktózou), celeru, hořčice.

A tady je překlad.

Acetylovaný škrobový lipan E 1422
Sojová bílkovina. Jedná se o alergen, který musí být označen na obale – jde o nebezpečí pro alergiky na sojovou bílkovinu.

Vepřové maso strojně oddělené (separát). Rozmělněné odřezky masa a šlach, kterým se říká separát, tvoří základ pětiny uzenin na českém trhu. Dávají se i do výrobků pro děti. Proti skutečnému masu je separát méně hodnotný z hlediska výživy, chuti a vůně. Proto se takové uzeniny neobejdou bez barviv, zesilovačů chuti a éček, jež drží hmotu pohromadě. Autor: Petra Pospěchová.
Zveřejněno: 17. 5. 2013, Víkend HN, str. 10.

Modifikovaný kukuřičný škrob. Co znamená modifikovaný škrob? Modifikované škroby: látky získávané chemickým zpracováním z jedlých škrobů v přirozeném stavu nebo ze škrobů předtím pozměněných fyzikálními nebo enzymovými postupy nebo pozměněných působením kyselin, zásad nebo bělících činidel.

Acetylovaný škrobový lipan. E 1422. Acetylovaný škrobový lipan, škodlivost: Skupina 3 – Látky pro zdravé jedince v omezené míře ještě přijatelné.

Dihydrogenfosforečnan sodný E 339 je rozpustná sodná sůl kyseliny fosforečné. Používá se jako laxativum.

Difosforečnan sodný E 450. Působí jako látky upravující kyselost, kypřící látky, stabilizátory, emulgátory a tavicí soli. Další jejich schopnosti zahrnují bránění nežádoucím reakcím přítomných kovů a vázání šťáv při výrobě masných výrobků. Lze je proto nalézt v uzeninách, masných a pekařských výrobcích, tavených sýrech nebo práškových směsích pro výrobu čokoládových nápojů. Nežádoucí účinky. V menších dávkách jsou difosforečnany považovány za bezpečné látky, jejich vysoké dávky však mohou v těle způsobit nerovnováhu a zapříčinit nedostatek vápníku.

Citráty sodné E 331. Ve velkém množství kyselina brání vstřebávání vápníku. V běžném množství se považuje za bezpečnou látku.

Karagenan E 407 je sulfátový polysacharid, který se vyskytuje v červených mořských řasách. Používá se jako stabilizátor, zahušťovadlo, želírující látka a emulgátor. Výroba. Získává se z červených řas (nejčastěji z tzv. Irského mechu) přidáváním etanolu, metanolu nebo isopropanolu nebo působením horké zásadité vody. Je to alergen.

Guma tara E 417, Guma tara se vyskytuje v semenech rostliny druhu Caesalpinia spinosa pocházející z Peru. Je to bílý až nažloutlý prášek, bez zápachu. Používá se jako zahušťovadlo a stabilizátor.

Xanthan E 415, obvykle se jako surovina pro výrobu xanthanu používá kukuřice nebo sója (můžou být geneticky modifikované). Získaná glukóza nebo sacharóza se za působení baktérií Xanthomonas campestris nechá fermentovat po dobu několika dní a poté se za pomoci isopropanolu vysráží a usuší na snadno rozpustný prášek.

Glutaman sodný E 621, je velmi sledovanou látkou a bylo prováděno mnoho studií na pokusných zvířatech i na lidech. Byly odhaleny jeho neurotoxické vlastnosti. Je nebezpečný pro zdravý vývoj mozku dětí od embryonálního stadia přes novorozenecký až do školního věku cca 12 let.

Chlorid draselný E 508, podle některých zdrojů se mohou po opakovaném požití ve výjimečných případech objevit malé vředy v trávicím traktu. Vyšší dávky mohou způsobit podráždění žaludku a střev, projímavé účinky, slabost nebo oběhový kolaps.

Dextróza, je jedním z monosacharidů ze skupiny aldohexóz.

Dusitan sodný E 250. Konzumace vyššího objemu dusitanů může vést k problémům, jako jsou např. bolesti břicha, bolesti hlavy, pokles krevního tlaku, závratě. Pokud dusitany zareagují s krevním hemoglobinem, může vzniknout cyanóza – modré až modrobílé zbarvení kůže, sliznic a vývoj methemoglobinémie, která vyvolá sníženou schopnost přenášení kyslíku v krvi. Toto riziko je vážné u nemluvňat a malých dětí. Nejčastěji k němu dochází pitím vody s vysokým obsahem dusičnanů, které se v těle přeměňují na dusitany.

Takže co dodat. Myslím, že bychom měli chtít návrat ke starým československým normám, kdy vepřová konzerva byla z masa, sádla a trochou rosolu.
Výše popsaný paskvil nemá s deklarovanou vepřovou konzervou nic společného, ba naopak pro mnoho nemocných lidí a pro děti může být zdraví nebezpečná.

Všechny fotografie se kliknutím myší na fotografii nechají zvětšit.
Foto a text Peba .
 

TOPlist