O hmyzu a jeho životě ve výstavní chodbě jičínského muzea

14. 6. 2016

Již od roku 2013 putuje Českou republikou výstava s názvem „Společenský život hmyzu“ z dílny jihlavského muzea. Na toto léto se doslova „zahnízdí“ ve výstavní chodbě jičínského muzea. Vy se tak budete moci dozvědět, jakému sociálnímu životu se oddávají ti nejmenší v našem světě.

Když se mluví o společenském životě, málokdo z nás si představí mraveniště či termitiště. Ale i hmyz má bohatý sociální život, který si v ničem nezadá se životem ostatních skupin živočichů. Ba naopak ho v mnohém předčí. Návštěvníci se budou moci dozvědět, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům v živočišné říši, samečci much nosí svým vyvoleným zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů, mravenci mají své paní učitelky a mnoho dalších zajímavých informací.

„Hlavní pozornost je věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy příslušníkům důmyslně uspořádaných hmyzích států, jejichž nejznámějšími představiteli jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel“ říká spoluautorka výstavy RNDr. Klára Bezděčková, Ph.D. z jihlavského muzea. Jedním z příkladů důmyslných staveb hmyzu bude na výstavě obrovský model termitiště.

Texty výstavy jsou doplněné velkým množstvím trojrozměrných předmětů. „Z našich jičínských sbírek je to například část hnízda mravence dřevokazného nebo výjimečně velké hnízdo vos útočných, které bylo získáno z půdy jednoho z domů v Holíně“ uvádí pracovnice přírodovědného oddělení jičínského muzea Mgr. Petra Zíková.

Určitým zlatým hřebem výstavy jsou insektária s živým hmyzem. Přes jejich sklo bude možné doslova v živém přenosu sledovat společenský život mravenců, švábů či strašilek.

Doprovodné aktivity k výstavě pak zahrnují hry, které pobaví nejen děti, ale také dospělé. „Doufáme, že výstava přinese návštěvníkům množství informací ze světa hmyzu, ale také že určitým způsobem nabourá odpor lidí k této skupině živočichů, který pramení často z neznalosti. V mnohých sférách života bychom se od eusociálního hmyzu mohli přiučit“ říká
na závěr K. Bezděčková.

Výstava „Společenský život hmyzu“ bude otevřena od 17. června do 11. září 2016 ve výstavní chodbě muzea, a to v červnu a září denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, v červenci a srpnu denně od 9 do 18 hodin.

Mgr. Martina Pajerová,
www.muzeumhry.cz

 

 

TOPlist