Muzeum gastronomie nám přibližuje stravování kardinálů za Konkláve
12. 3. 2013
Přijďte se podívat do Muzea gastronomie, na to jak probíhalo stravování kardinálů za Konkláve od listopadu 1549 – února 1550 při volbě papeže Julia III. po smrti papeže Pavla III.
BartolomeoScappi organizoval přípravu pokrmů pro kardinály a zajímal se i o vybavení jejich cel – pokojů během volby. Vše si nechal také do podrobnosti nakreslit. Dřevoryty pak zařadil do své knihy Opera. Díky této unikátní knize i nyní můžeme nahlédnout nejen do palácové kuchyně, kde se vařilo pro kardinály, kterou můžete vidět na velkých panelech v Muzeu gastronomie, ale i do pokojů kardinálů a seznámit se, jak a v čem se pokrmy pro kardinály dopravovaly.
Popis k obrázkům.
Nádoby na přinášení jídel.
Dřevěné zásobníky na hotové pokrmy, nosiče vína, lopatka na úklid, tepelně izolované nosiče pokrmů, nosič na olej a ocet, nosič písku na čištění nožů, lapač much, svícen.
Servírování pokrmů při konkláve.
Na obrázku vidíme, jak probíhala donáška a distribuce jídla pro kardinály. Jídlo pro jednotlivé kardinály bylo během Konkláve připravované odděleně jeho vlastními sloužícími a také jimi pod vojenským dohledem dopravené v uzavřených nádobách a lahvích. Každý z kardinálových sloužících předkládá pokrmy pro svého pána kontrolorům – ochutnávačům. Ti kontrolovali nejen zdravotní nezávadnost pokrmů, ale i zda nejsou kardinálům posílány tajné vzkazy. Když bylo vše v pořádku, jídlo se připravilo na talíře. Ke kardinálům se pokrmydostávaly pomocí otočných mechanismů, které se nacházejí napravo na zadní stěně. Ihned poté museli sloužící jednotlivých kardinálů pod vojenským dohledem odejít.
Zařízení pokoje kardinálů.
Pokoj pro kardinály měl, mezi vybavení patřila sedátka, psací stůl se zásuvkou, kterou si kardinálové nosili vždy na jednání s sebou, na stole jsou položeny volící stužky. Uzamykatelná skříňka, věšák na šaty, kalamář a nádoby na vodu pro umývání.
Závěsy i nebesa postele byly ve fialové barvě.
BartolomeoScappi 1500–1577.
Nejznámější italský renesanční kuchař, autor obsáhlé kuchařky, vařil kardinálům a papežům, byl osobním kuchařem papeže Pavla III., Pia IV. a Pia V.
První zmínka o jeho kuchařském umění se objevuje v dubnu 1536, tehdy zařizoval velký banket kardinála Lorenza Campeggia pro císaře Svaté říše římské Karla V.
Bohatě ilustrovaná kuchařka Opera di BartolomeoScappiMaestro dell’ArtedelCucinare vyšla v roce 1570 a Scappi v ní shrnul své celoživotní kuchařské zkušenosti. Obsahuje tisíc receptů, vysvětlení a poučení, popisy kuchařských postupů a kuchařského nářadí. Do roku 1643 byla v Itálii opakovaně vydávána, v roce 1599 byla přeložena do španělštiny a v roce 1612 do nizozemštiny.
Přínos pro gastronomii.
Ve své proslavené kuchařce uvádí recepty s ingrediencemi dovezenými z Ameriky, které byly do té doby neznámé, popisuje i zcela nové postupy v přípravě jídel a poprvé tu najdeme vyobrazení jídelní vidličky. Opera dell´ArtedelCucinare způsobila převrat v renesanční kuchyni.
Víte, že…
… Scappi označil parmazán za nejlepší sýr světa a odhalil tajemství zvětšení velikosti husích jater známých jako foiegras? Doporučoval používat dřevěné nástroje pro míchání delikátních potravin, protože po styku s kovem mohou zhořknout. Pečeně chránil před spálením promaštěným papírem.
Více na www.muzeumgastronomie.cz
Všechny obrázky se kliknutím myší na fotografii nechají zvětšit.