Milí signatáří Pankrácké výzvy

22. 6. 2012

Milí signatáří Pankrácké výzvy,

možná jste se také ve zprávách dočetli o tom, že Českou republiku neřídí vláda, ale ČEZ, který si platí politické strany.

Vyplývá to z nahrávky, kterou na včerejší tiskové konferenci Nadačního fondu proti korupci předložil Karel Janeček. Lobbista Miloslav Kožnar na ní přesvědčuje úředníka státní správy, aby přimhouřil oči nad tím, že elektrárna má dlouhodobé problémy s nedostatkem uhlí a říká: „Tuhletu zemi neřídí premiér, ale řídí to ČEZ.“

Pro nás to není velká novinka, už dlouho s touto informací pracujeme. Prosazujeme proto novelu zákona, která vpustí nezávislou kontrolu do hospodaření ČEZu, připomínkujeme zákon o financování politických stran a napsali jsme pragrafované znění zákona o lobbingu.

Ale jsme rádi, že to poprvé zaznělo v médiích takhle naplno, a přímo od zdroje.

Příští týden v úterý se koná valná hromada ČEZu, na kterou se již připravujeme. Oslovujeme minoritní akcionáře ČEZu a máme připravené vystoupení s konkrétními požadavky.

Budeme požadovat, aby Vláda z pozice vlastníka ČEZu znovu přehodnotila modernizaci elektrárny Prunéřov, kterou na základě dostupných informací, nemůžeme považovat za nic jiného než budoucí tunel podobných rozměrů jako například Blanka či nákup Pandurů.

Budeme požadovat provedení nezávislé revize stavu zásob uhlí v Dolech Nástup Tušimice a Dolech Bílina a předložení zprávy o zjištěném stavu včetně návrhu na řešení případného deficitu.

Dalším požadavkem, který na valné hromadě předneseme, bude, aby valná hromada nepotvrdila Martina Romana v dozorčí radě.

Martin Roman je v současnosti vyšetřován v souvislosti se zadáváním zakázek společnostem spadajícím pod Škoda Holding, a.s., v nichž měl mít údajně majetkovou účast v době, kdy byl generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti ČEZ.

Vzhledem k tomu, že policejní vyšetřování dosud nebylo ukončeno, a vzhledem k závažnosti uvedených trestných činů, považujeme za naprosto nepřijatelné, aby byl nadálem členem a předsedou dozorčí rady, kde má prostor zpětně zahlazovat stopy po svém jednání.

Doufejme, že pod tlakem posledních zpráv, bude Vláda brát naše požadavky vážně.

Pomůže nám, pokud k tomu politiky i vy sami vyzvete.

Napište Petru Nečasovi a Miroslavu Kalouskovi, e-mailem nebo přes server napistejim.cz, aby se začali seriózně zabývat otazníky kolem plánované modernizace elektrárny Prunéřov a odvolali Martina Romana z dozorčí rady.

O výsledcích valné hromady vás budeme informovat.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Eliška Bartošová
komunikace s veřejností– Ekologický právní servis / Environmental Law Service
Dvořákova 13, 602 00 Brno, Czech Republic
www.eps.cz
 

TOPlist