Měli jsme armádu dříve (1914) než republiku (1918) Jak je to možné?

17. 10. 2015

Česko-americký film.

V poutavém filmu potomků našich legionářů zajisté poznáte svého dědečka nebo strýce. Jsou tam, celých 60,000 chlapců a mužů, kteří s Masarykem založili nejdříve armádu, aby v roce 1918 mohlo vzniknout svobodné Československo. Ačkoliv jde o film dokumentární, je napínavý a vzrušující, jako nejlepší detektivka. S pomocí českých i amerických odborníků, historiků a poradců a s využitím stovek fotografií z archivů a rodinných sbírek jej deset let připravovali dva zapálení Američané s českými předky, Bruce Bendinger a John Iltis.

V dokumentu dokázali ve zkratce 45 minut velice výstižně shrnout celou ruskou anabázi československých legionářů od spontánního vzniku české Družiny, jejíž příslušníci také drželi osm vagonů ruského zlatého pokladu. Legionáři úspěšně odrazili útoky německých i ruských armád, slavně bojovali u Zborova, obsadili Transsibiřskou magistrálu a kolem světa se nakonec dostali domů.

Události jsou srozumitelně vsazeny do souvislostí se vznikem Československa, pro nějž bylo spontánní vytvoření armády zásadní a určující. Pětačtyřicetiminutový dokument nabízí jedinečné záběry legionářských vojsk, vojenské techniky, prostředí, v němž se vojska pohybovala a operovala, vypráví jejich historii. Historici i potomci účastníků naší největší historické anabáze příběh poutavě popisují, doplnili film mapami, znázornili pohyby německých a ruských armád a Československých legií. Dabovaný do češtiny. Ubíhá svižně, nic podstatného nevynechá.

 

 

TOPlist