Lihovar ve Lžíně a jeho pálenky. TOP DELIKATESA

20. 1. 2015

Něco z historie.
Lihovar ve Lžíně společně s pivovarem byl v minulém století součástí velkostatku Lžín v držení rodu Schonburg-Hartensteinů.
Zemědělský lihovar, zaměřený původně na výrobu surového lihu z brambor, byl v roce 1971 přestavěn na ovocný lihovar a provozován až do roku 1992.

V roce 1996 byla vybudována nová palírna, kvasírna a zavedla se nová výroba ovocných destilátů.

Lihovar ve Lžíně zpracovává zejména peckoviny (švestky, meruňky, třešně, mirabelky, višně, malvice, hrušky a jablka). Tedy jenom čistou přírodu.

Ovocné destiláty, destiláty vysoké kvality a lahodné chutě plní do lahví a distribuuje do obchodní sítě prostřednictvím soukromých prodejen.
Pro pěstitelské pálení ovoce jako službu obyvatelstvu přijímá lihovar pouze ovoce, nikoli zákvasy.

Zpracování a zakvašení ovoce se provádí v tancích společně pro všechny pěstitele a společně pálí v kotlích o objemu 600 l. Nelze proto přijímat a zpracovávat kvasy od jednotlivých pěstitelů samostatně.

„Pro pěstitele zpracováváme pouze švestky, jablka, hrušky a třešně. Ovoce na pálení musí být dokonale vyzrálé, třeba i padané nebo setřesené, nikoliv však plesnivé nebo nahnilé. Přijímáme pouze ovoce v PP zeleninových přepravkách, koších, pytlích apod., nikoliv již zakvašené v sudech. Nezralé nebo jinak nevyhovující plody pěstitelům vracíme“. Říká jednatel společnosti. Na 1 litr 50% ovocného destilátu je třeba dodat cca 9-11 kg švestek, 12-14 kg hrušek, 11-12 kg jablek a 12- 13 kg třešní dle cukernatosti ovoce. Tím je zaručena vysoká kvalit a chuť destilátů.

„A protože nemáme, co skrývat zveme Vás na procházku naším lihovarem a vysvětlením, jak se naše výborná slivovice, meruňkovice a další destiláty vyrábějí. Prohlídka je samozřejmě zakončena ochutnávkou našich produktů a je zde možnost jejich zakoupení“.

Pokud máte zájem o skupinovou prohlídku, kontaktujte nás na telefonu 602 131 100 nebo emailem feik@lihovarlzin.cz.
Těšíme se na Vaši návštěvu. Více najdete na www.lihovarlzin.cz nebo na stránkách obce www.lzin.cz

TOPlist