Jak vypadal den středověkého hrnčíře

29. 9. 2016

Jak vypadal den středověkého hrnčíře ve východočeském městečku? To odhalí nová výstava jičínského muzea…
Připravovaná výstava, která proběhne na podzim ve výstavní chodbě jičínského muzea, přiblíží návštěvníkům populární, ale i poučnou formou práci a život řemeslníka z malého města.

Základem výstavy je výjimečný soubor pozůstatků hrnčířské pece z vrcholného středověku nalezený v roce 2014 a 2015 v Maixnerově ulici v Hořicích. „Kromě seznámení návštěvníka s prací hrnčíře nabídne výstava pohled na jeho další všední starosti a radosti v rámci jediného pracovního dne. Odhalena bude mimo jiné výroba hrnčířského zboží, a to od získávání vhodného materiálu, tj. hlíny, její zpracování, výroba, zdobení, výpal až po transport na tržiště“, říká na úvod kurátor výstavy a archeolog jičínského muzea Mgr. Radek Novák.

Výstava je koncipována ve dvou rovinách. Informačně a stylisticky je přizpůsobena jak velkým, tak i malým návštěvníkům, které bude provázet postava středověkého hrnčíře Jana. Děti budou moci sledovat nit jeho příběhu v grafické podobě, s možností podpořit svou fantazii volně stavěným příběhem. Dospělým bude nabídnuto větší množství odborných informací, zřetelně oddělených od domněnek a umělých literárních konstrukcí.

„Výstava bude, jak již bylo zmíněno výše, bohatě doprovázena kreslenými scénami, které mají za úkol oživit němé historické artefakty a vdechnout tak výstavě život ve formě příběhu“, podotýká R. Novák.

Veřejnost se může těšit i na trojrozměrné modely dvou základních typů hrnčířských pecí nebo funkční repliku hrnčířského kruhu. Zajímavá bude také tematická odbočka do tajů archeologického poznávání minulosti na konkrétním případě a obsáhlé vyprávění o zemském magnetismu včetně jeho využití pro datování některých archeologických nálezů.
Název výstavy je inspirován názvem knihy/sborníku „Jeden den ve středověku“ editorů Martina Nodla a Petra Sommera.
Výstava „Jeden den ve středověku očima hrnčíře v prostředí východočeského městečka“ bude otevřena od 6. října do 13. listopadu ve výstavní chodbě, denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Mgr. Lucie Stránská www.muzeumhry.cz

Fotografie se kliknutím na fotografii myší nechají zvětšit.

 

TOPlist