Hrad Bečov vydal archivní vína za 20 milionů

7. 12. 2014
Vinný poklad, který byl objeven na hradě Bečov spolu s relikviářem sv. Maura, analyzoval Jakub Přibyl, jeden z našich nejlepších českých sommelierů. Expert odhadl přibližnou cenu vín z 19. století, jež jsou uložena ve speciálním depozitáři na hradě, na minimálně 20 milionů korun. „Z unikátní sbírky 136 lahví vína, koňaků i šampaňského pocházejících převážně z let 1890 až 1899, jich má mnoho částečně zachovanou i etiketu. Mohu tedy bezpečně určit nejen původ, ale i konkrétního vinaře, od kterého pochází a dokonce i obchodníka, jenž vína prodával. Každá láhev má hodnotu minimálně 200 tisíc korun,“ vysvětluje Přibyl.
Jedná se tak zřejmě o nejcennější nález vín na území ČR. Součástí sbírky je i několik lahví ikonického vinařství Chateau d`Yquem se stále čitelnou vinětou. „Jde o unikátní vinařství z vesnice Sauternes v oblasti Bordeaux, které vyrábí velmi jemná, sladká bílá vína. Jejich kvalitu a exkluzivitu dokládá i fakt, že jako jedinému vinařství mu byla v roce 1855 přiznána kategorie premier cru classé supérieur při Bordeauxské klasifikaci vín,“ doplňuje Přibyl.
Ve vinné sbírce můžeme nalézt hlavně francouzská vína, jako bordeaux či burgundské, ale i portské. Dochovalo se i několik lahví šampaňského. Sbírka vín byla zcela nečekaně objevena spolu s relikviářem sv. Maura v roce 1985. V roce 2011 se v rámci archeologického výzkumu prováděného pracovištěm národního památkového ústavu v Lokti (Mgr. Filip Prekop) ve spolupráci se Západočeským institutem pro ochranu a dokumentaci památek (Bc. Marie Koderová), našly ještě tři nepoškozené a jedna poškozená láhev vína a koňaku. „Celá sbírka pochází ze soukromého majetku rodiny Beaufort – Spontin, kteří lahve na hradě ukryli na konci druhé světové války spolu s relikviářem pod
podlahu hradní kaple. Zatímco v roce 1985 byla sbírka evidována pouze na počty kusů, po nálezu v roce 2011 se nám podařilo sbírku zapsat do systému správy mobiliárních fondů CASTIS jako vícenález,“ popisuje Tomáš Wizovský, kastelán hradu Bečov.
Zvláštností je, že od doby, kdy se vína stala součástí mobiliárního fondu nebyl nikdo, kdo by se jejich hodnotou chtěl zaobírat. „Několikrát jsem žádal několik institucí, aby se tímto vinným pokladem zabývali. Bohužel v této věci nikdo nereagoval. V poslední době jsem nejvíce komunikoval s VŠCHT (Vysoká škola chemicko – technologická),“ popisuje kastelán. Pomohlo až propojení se soukromým subjektem PWS a jeho sommeliérem Jakubem Přibylem. „Skvělé je, že většina vín je sladká, takže zatím mají svou hodnotu i jako vína samotná, nikoliv jen jako archivní muzejní kousek. Mnoho z nich je momentálně ve své nejlepší kondici. Co se chutě týče, obávám se, že jejich hodnota půjde během několika let dolů,“ upřesňuje Přibyl.
Aktuálním vlastníkem vín je Národní památkový ústav. „V tuto chvíli musíme vypracovat expertní zprávu a následně sbírku necháme položkově ocenit. Tři vína, které pan Přibyl analyzoval jako archivační, tedy již nepitelná, bude možné expozičně využít v připravované nové tematické expozici relikviáře sv. Maura,“ dodává Wizovský.