Digitální grafiky, fotokoláže s výstižnými názvy, fotografie s básnickými texty

5. 7. 2018

Digitální grafiky, fotokoláže s výstižnými názvy, fotografie s básnickými texty, pohled do dávných světů i poezie ulice, tak lze definovat práci autorů Pavi TAire a Petra Dubjaka.

Autor: Simona Polcarová

Umělecký tandem učinil z dvojice podobný přístup k tvorbě. Poznali se v únoru 2015. „Když mi Petr nabídl, že spolu uděláme výstavu, brala jsem to s rezervou. Kdybych měla všechno, co mi muži v životě naslibovali, tak bych měla dnes mrakodrap, zaoceánský parník a za sebou několik cest kolem světa,“ směje se Pavi. „Ale jediný Petr dodržel slovo,“ dodává.

„Pavi na sociální síti vynikala. Měla zajímavé fotky s působivými texty a vtipné chytré komentáře k jiným fotkám. Okamžitě jsem rozpoznal její široký talent a ohromný tvůrčí potenciál, i když mi tvrdila, že není fotografka, že vlastně věci a situace jen potkává,“ vzpomíná Petr a oceňuje, že od té doby Pavi neuvěřitelně pokročila v komplexním uměleckém projevu. „Její dílo je originální, synergické, nabíjející a inspirativní,“ doplňuje Dubjak.

Pavi TAire fotí, vytváří digitální grafiky a ke svým dílům vždy píše i texty, které často odkazují ke konkrétním písním, jindy její díla komunikují s jinými kulturními odkazy či vznikají podobenství uměleckých děl. Její grafiky lze označit za technologickou raritu, protože vznikají na mobilu, na pozadí fotek s detaily okolí. Záznamy všedního dne doplňuje o vlastní emoce prostřednictvím kreseb a slov. V textech střídá verzálky a kapitálky, což umožňuje pozorovatelům číst ho různými způsoby a hledat skryté významy. Řada kreseb i textů přináší její vlastní pojetí mýtických příběhů.

„Co vidím ve slovOBRAZECH Pavi TAire? Že Dávné světy, Jiné světy a náš SVĚT jsou pojmy, jejichž hranice jsou velmi, velmi neurčité. A tak zatímco my třeba opodál ve svých dnešních pozemských starostech čekáme na tramvaj, kolem nás kráčí Achilleus nebo tančí Salome…“ vyjadřuje se k tématům tvorby Pavi TAire znalec mýtů Jan Matas.

Dubjak také fotografuje věci z běžného života, má velký cit pro detail a symboliku. Ze svých prací vytváří digitální fotokoláže opatřené poetickými názvy. Optikou fotoaparátu zachycuje neobyčejné dějové sekvence, při jejich popisu vykazuje smysl pro humorný nadhled. Je členem České unie karikaturistů, vystavuje s foto skupinou „3+2 přátelé z Facebooku“.

„Petr Dubjak fotografuje vizuálně zajímavé a někdy až absurdní detaily světa kolem. Dokreslování detailů čehokoliv nalezeného – a tedy spatřeného – do nových souvislostí sice není žádné novum, ale takto získaný vizuální digitální deník a navíc komentovaný vtipnými a padnoucími texty, je unikátní a má sílu oslovit,“ hodnotí přední český designér Jan Rajlich ml.

Ivana Beranová
kurátor
Viniční altán
3.7. 2018
 

TOPlist