Brněnský hrad ovládli mistři gastronomie

6. 6. 2016

Brněnský hrad ovládli mistři gastronomie, konal se jubilejní pátý ročník Špilberk Food Festivalu

Uplynulý červnový víkend na brněnském hradu Špilberk již popáté ovládli čeští mistři gastronomie. Od pátku 3. do neděle 5. června tu svá jídla představilo celkem 19 různých subjektů. Celá řada šéfkuchařů, vinařů a dalších odborníků tak milovníkům dobrého jídla zprostředkovala jedinečný gurmánský zážitek spolu s bohatým doprovodným programem.

Během prvního červnového víkendu prodchnuly celý areál brněnského Špilberku vůně nejrůznějších pokrmů a lahodných nápojů. Už popáté se tu sešli fanoušci a mistři gastronomie z celé České republiky. Návštěvníci mohli navíc letos ochutnat opravdu neotřelé pokrmy, jako například francouzskou specialitu – šneky, v režii rodinné šnečí firmy z Olomouce Barkona Snails. „Na festivalech, zvlášť tady na Špilberku, jsou lidé daleko zvědavější než dříve. Třeba před dvěma lety se tvářili většinou velice nedůvěřivě. Tady už lidé ochutnávají daleko ochotněji nejen šneky po burgundsku, což je asi nejoblíbenější jídlo připravované ze šneků, ale i další šnečí pochoutky,“ popsal Radek Koňárek z Barkona Snails.

Tradiční pokrmy i brouci všeho druhu

Mezi tradičnějšími menu, ve kterých nechyběly masité pokrmy či jídla z mořských ryb, vyčníval také projekt Brouk na talíři, díky němuž mohli zájemci okusit nevšední pokrmy s restovanými cvrčky, sarančaty nebo bourcem morušovým. „Celé mysterium kolem hmyzu lidi táhne. Lahodná chuť je pro ně překvapením, protože to, co je kdysi děsilo, je naopak nadchlo tak, že by si dali ještě jednou. Mezi nejoblíbenější patří sarančata a cvrčci,“ svěřil se Jan Škraňka, autor projektu Brouk na talíři. „Reakce jsme zaregistrovali neobyčejně příznivé, i když se mnohdy hosté nejdříve zaleknou, protože před úpravou se pokrmy ještě hýbou, ale pokud zlomí odpor a vloží sušený hmyz do úst, vidíme velikou úlevu a spokojenost,“ dodala jeho kolegyně Kamila Kroupová.

Nechyběla celá řada kuchařských show ani soutěž v otevírání ústřic Doprovodný program rozhodně nezůstal pozadu za uplynulými úspěšnými ročníky. Celým festivalem provázel přední český šéfkuchař Dalibor Navrátil. Návštěvníci mohli díky spolupráci se světově proslulou francouzskou firmou Moët a Chandon sledovat umění sabráže – otevírání lahve šampaňského setnutím hrdla šavlí. Svůj um převedl rovněž sushimaster Noritada Saito z KOISHI fish & sushi restaurant, který na Catler pódiu naporcoval tuňáka o hmotnosti 52,4 kilogramů. Nechyběla ani soutěž v otevírání ústřic, večerní
barmanská ohňová show Martina Vogeltanze či kurzy grilování a školička vaření od Kuliner plus. Stejně jako loni si mohli zájemci vychutnat exkluzivní pětichodové menu podávané v Královské kapli, připravované ve spolupráci s KOISHI restaurantem. Přítomnost na třídenním festivalu zpříjemňoval pátečním hostům rovněž speciální hudební doprovod – o
večerní swing se postaralo SONO centrum a na dalších místech hradního areálu se v pátek objevili DJ Petr Zakopal a DJ Schafff. V sobotu návštěvníky potěšila dobová hudba ze stánku CzechTourism v rámci kuchařské roadshow Karla IV.

Vinné i pivní sommeliérství a unikátní zmrzliny

Kromě zavedených restaurací, jako KOISHI fish & sushi restaurant, Noem Arch Restaurant, Boulevard restaurant, restaurant a steakhouse Monte Bú, Butcher’s, Sono Restaurant nebo Ristorante Piazza se zde objevilo několik nových jmen. Úplně poprvé se na festivalu mohly prezentovat podniky jako FAIRCAFÉ Restaurant, Barrio Gotico Café z Kurdějova, restaurace Hnízdo nebo Light of India. Celkem se na festivalu představilo více než patnáct různých vinařství. Další degustace byly zasvěceny rovněž rumům, whisky, čaji nebo kávovému umění.

O čepované pivo a pivní sommelierství se po celé tři dny staral pivovar Krušovice a restaurace Zlatá loď. Milovníci dezertů a sladkých pokrmů ochutnali zákusky od Dolce Passione pod vedením šéfcukráře Martina Beránka a jeho kolegy Tomáše Kernera. Fanoušky zmrzliny potěšily produkty od Ice Capone ze zcela přírodních surovin, tyto unikátní zmrzliny jsou vyráběné pomocí technologie původem z Thajska.

Kateřina Bílková
 

TOPlist