Až pojedete kolem Jičína, zastavte se v jičínském muzeu

3. 7. 2015

Letní akce jičínského muzea.

Kromě letních výstav věnovaným kutilství před rokem 1989 a rodinným loutkovým divadlům pro vás připravilo jičínské muzeum na nastávající prázdninové období speciální prohlídky nejen muzea, ale také zámku či města.

Již tento víkend a pondělí tj. 4. – 6. července 2015 se budou konat komentované prohlídky jičínského zámku. „Ty jsou určeny pro ty, kteří chtějí detailněji poznat sídlo, které si pro sebe ve svém rezidenčním městě Jičíně – a současně hlavním městě svého frýdlantského vévodství nechal vystavět Albrecht z Valdštejna“ uvádí vedoucí průvodců a historička jičínského muzea Jana Kořínková. Tato dominanta města bývá nazývána často zámkem, ale toto označení není přesné. Jedná se o palác, tedy honosné obydlí šlechty, které je postavené uvnitř města, popřípadě v rámci ulicové sítě. Podoba Valdštejnova paláce, jak ji dnes známe, je výsledkem řady přestaveb, které probíhaly po požárech hlavně v 18. století, a po rozsáhlých demolicích jižních traktů na přelomu 19. a 20. století.

Ve stejném termínu poprvé proběhnou také komentované prohlídky města Jičína. Ty vás zavedou do zákoutí známých i neznámých. Představena bude historie některých domů, opevnění města a jeho třech bran. Také se podíváte do míst, kam byly v 17. století záměrně stěhovány jičínské židovské rodiny.

„Komentované prohlídky Valdštejnova paláce budou probíhat vždy od 11 a 13 hodin. Sraz bude na nádvoří před vstupem do muzea. Prohlídky města se pak budou konat vždy od 14 hodin a zájemci o ni se sejdou ve vstupní hale muzea“ upřesňuje J. Kořínková. Komentované prohlídky se budou dále konat v těchto termínech: 8. 7., 9. 7., 14. 7., 17. 7., 18. 7., 19. 7., 23. 7., 28. 7. a 31. 7. 2015.

Ve středu 15. července a 19. srpna 2015 se vaším netradičním průvodcem stálou expozicí může vždy od 15 hodin stát večerníčková postava Človíčka. Společně s ním navštívíme lovce mamutů, pravěké zemědělce, středověký hrad, Albrechta z Valdštejna, Národní obrození, Rumcajsovu jeskyni a muzeum samotné. Zábavnou formou budou shrnuty hlavní momenty v dějinách lidstva, ale také Jičínska. Tato prohlídka je inspirována edukačním programem muzea, který se těší velké oblibě u jičínských mateřských a základních škol.

V netradiční čas se otevřou brány jičínského muzea během Noční prohlídky, která se bude konat v úterý 21. července 2015 od 21 hodin. Za svitu svíček budete moci navštívit nejenom stálou expozici jičínského muzea či Panskou oratoř, ale především pozdně gotické a renesanční sklepy bývalého sídla Smiřických a dostanete se tak do blízkosti místa, kde v roce 1620 došlo k výbuchu paláce. V herně muzea bude nakonec postaven model města Jičína podle představ Albrechta z Valdštejna.

Pozor na změnu otevírací doby v červenci a srpnu, a to na denně od 9 do 18 hodin.

Mgr. Martina Pajerová
muzeumhry@muzeumhry.cz

Pozvánka se kliknutím myší na pozvánku nechá zvětšit.
 

TOPlist