ANDRZEJ CIESLAR OBRAZY

26.5.2017 7:41:00

Srdečně zveme na výstavu Andrzej Cieslar OBRAZY ve Viničním altánu Havlíčkovy sady 1369 Praha 2-Vinohrady
6. 6. 2017 – 30 .6 .2017


Vernisáž: úterý 6 . 6. 18 hodin


Andrzej Cieslar


Narodil se 7.4. 1981 v Českém Těšíně a navštěvoval Slezskou univerzitu Katovice - konkrétně Institut umění v Českém Těšíně, ateliér malby prof. Tadeusze Ruse.


Tu a tam jiskra rudé barvy, tu probleskující odstíny okrových, oranžových a jiných slunečních tónů, jinde zase blankytně modrá … jako obloha jako magické vodní hlubiny... Strukturované abstrakce, které jsou sestaveny z na sebe navazujících a vzájemně se prostupujících komponentů-krychlí a budí dojem architektonicky zpracovaných objektů nebo jejich částí. Nebo jakési informelně působící plochy, často sestavené z horizontálních plátů, kterými vytváří prostorovost a někdy přes ně umisťuje další motivy nebo skrze ně nechá tyto motivy z malby vystoupit... jako vnitřně ztvárněné odrazy momentálně viděného a hlavně prožívaného. To je styl a paleta barev, kterou ve svých obrazech používá tento nadaný výtvarník z moravského Hlučína.


„ Na začítku mě patrně ovlivnila profese mého otce, který je architekt. Sledoval jsem ho jako dítě nesčetněkrát během jeho práce, napodoboval jsem ho a kresil si své vysněné domy. Navíc jsem vyrůstal v podnětném v prostředí – měli jsme doma obrazy Jaroslava Kapce, Antoníka Kroči, grafiky architekta Zbigniewa Gadka a sochy Oty Ciencialy. Společně s otcem jsem od dětství navštěvoval ateliéry těchto umělců a tam pravděpodobně došlo k těm prvním impulzům, setkáním s uměním jako takovým. Vidět malovat například Antonína Kroču je opravdový zážitek. Kromě mě se v rodině nikdo jiný malování nevěnuje a nevěnoval, ale jedna z mých sester je modní návrhářka a její manžel – původní profesí malíř – se dnes věnuje grafice. Takže to výtvarno přece tak nějak v rodině máme“.


Uskutečněné výstavy:


2017 – Galerie Antonína Navrátila, Praha, Pověste je oba, společně s Petrem Tošovským
2016 - Divadlo pod Palmovkou – Praha
2016 - Golf Park Slapy - Slapy
2015 - Galerie U Zlatého kohouta – Praha
2014 - Galerie Radost – Havířov
2014 – Společná výtava – Galerie Milotič – Chorvatsko, biela-modra-cervena.eu
2014 - Mezinárodní malířské sympozium „Ister – Art“ - Velký Meder (SK)
2013 – Důl Michal – řetízková šatna – Ostrava
2013 – Galerie BCPB – Bratislava, www.artem.sk
2013 – Mezinárodní malířské sympo
2013 – Společná výstava – People – Metr – Praha - Zbraslav
2012 – Mezinárodní malířské sympzium Galerija Paradiso – Rab – Chorvatsko
2012 – Galerie Červený/Evangelický kostel – Hlučín
2012 – Společná výstava Galerija Paradiso – Rab – Chorvatsko
2012 – Galerie Tinta – Praha, www.tinta.cz
2009 - „Cieslar + 2“, Slezská polytechnika v Gliwicích, fakulta architektury
2009 - „Cieslar + 2“ , Těšínské divadlo, Český Těšín
2008 – Škabetka bar – Praha
2008 – Rock café SOHO – Kyjov
2007 – TV club – Ostrava
2006 – Kunstfrühling 07 – Würzburg (SRN)
2001 – Café Galerie/Těšínské divadlo, Český Těšín

V posledních letech se zúčastňuje sympozií v Chorvatsku a na Slovensku v rámci projektu Bílá-Modrá-Červená, během kterého se setkávají umělci ze slovanských zemí s trikolorou na vlajce.


Jeho obrazy má ve svých sbírkách kromě jiných i několik našich známých hudebních osobností - například Michal Horáček, Natálie Kocábová, Beáta Hlavenková, Lenka Dusilová, Matěj Ruppert nebo Ema Brabcová.
"Jeho kontemplativní a přitom 'prozvučené' obrazy se mi moc líbí. Dokonce natolik, že jsem si jedno plátno hned koupil", napsal o jeho tvorbě Michal Horáček.


Ivana Beranová
kurátor

Fotografie se kliknutím na fotografii myší nechají zvětšit.